×

Jet udauxu Ghui Ghui by Nicky Karki Lyrics

jet udauxu ghui ghui

bhuldina nepali bhui

ma ta koyeli po ho ki ?

k hu ma taw
ma taw guras po ho ki
k hu ma taw

ma ta koyeli po ho ki ?
k hu ma taw
ma taw guras po ho ki
k hu ma taw

ma taw kuna kuna

sansar mai duleko kt
tei pani jhuk jhuk mutu ma
nepali kt

ma taw sarangi bajauxu

ma taw madal bajauxu
disco ma xam xam gardai
daafe jhai nachxu
jet udauxu ghui ghui

bhuldina nepali bhui

jet udauxu ghui ghui
bhuldina nepali bhui


pasina ra buddi bechxu

juni ma bechdina
1 number ma jaile ni
paxadi haddina

jati sukai bheteni ma

xoddina nepali lai

jati sukai bheteni ma
xoddina nepali lai

ma taw kuna kuna
sansar mai duleko kt
tei pani jhuk jhuk mutu ma
nepali kt

ma taw sarangi bajauxu

ma taw madal bajauxu

disco ma xam xam gardai

daafe jhai nachxu
jet udauxu ghui ghui
bhuldina nepali bhui
jet udauxu ghui ghui
bhuldina nepali bhui


parakati ko aasa rakhxu
niraash rakhdina
ekpal pani kaile pani
darayera bhagdina
jaha sukai pugeni jyan
basi rahnxa nepal mai pran
jaha sukai pugeni jyan
xoddina nepali lai

ma taw kuna kuna

sansar mai napeko kt
tei pani jhuk jhuk mutu ma
nepali kt

ma taw sarangi bajauxu

ma taw madal bajauxu

disco ma xam xam gardai

daafe jhai nachxu
jet udauxu ghui ghui
bhuldina nepali bhui
jet udauxu ghui ghui
bhuldina nepali bhui
यश गीतले भन्छ नेपालीको पहिलो परिचय पाखेपन या खुकुरी या दरबानी या घंसिनि हैन । पहिलो परिचय संसारका हरेक जस्तै हामी प्रोफेसनल्ली एक्सिलेन्स  छौं तर तेही एडभान्समेन्टमा पनि हामी हाम्रो कल्चर कला स्वाद तथा नेपाली पहिचान मिसाएर बढ्छौं जापानिले जस्तै । हामी अमेरिकी नागरिक बन्दा पनि नेपाली पहिचान कायम राख्छौं । हामी जेट उडाउंछौं तर नेपाली भुइं भुल्दैनौं । हामी डिस्को अर्थात अाधुनिकता मा जान्छौं तर डांफे झैं नाच्छौं, गिटारमा मादल सारङ्गी हारमोनाइज गर्छौं । हामी एडभान्स भएर क्यापिटलिस्ट बन्दा पनि नैतिकता कायम राख्छौं । हामी बुद्धि र पसिना तथा रगत बेच्छौं तर इमान बेच्दैनौं । यो सहज लेख्न सकिने गीत होइन । तर बुझ्न नसक्नु ले भने अचम्म मानेको छु । यो नेपाली इमानको गीत भएर पनि सरल बिम्ब सजिलो भाषामा डान्सिङ बिटमा लेखिनु मेरो लागि पनि ठुलो चुनौती थियो । किनभने हामी राष्ट्रिय गीतहरुमा कविताजस्ता गह्रौं भाषा तथा भावुक प्रस्तुति गर्छौं । तर राष्ट्रिय गीत हांसी हांसी नाच्न सक्ने हुनुपर्छ । यो गीत ज्यादै चलेको तपाईं जस्ताले मन पराऐको गीत को बिपरित हो । सङ्गीतकारले भने कि घांस काट्न जानेन भन्दैमा नेपाली छोरी होइन भन्न पाइन्न जस्तो राष्ट्रिय भावको गीत लेख्नु परो निक्कीलाई । मैले भनें दरबानी बस्न जान्दैन भन्दैमा नेपाली छोरा हैन भन्न पाइंदैन भन्नु के राष्ट्रिय भाव हो ? राष्ट्र पति भए पनि म घांस काट्न सक्छु या म अमेरिकन मिलेनियर बनेपछि पनि खेत खन्न सक्छु पो भन्नु पर्ने हैन र ? अर्थात हाम्रो पहिलो परिचय घांस काट्नु, दरवानी, अरबको मजदुरी या मेड होइन ।  हो यही हो यो गीतको मेसेज । पाँच हजार गीत लेखें तर यस्तो कठिन थिमलाई यति सरल र भावपूर्ण तरिकाले यो मिटरमा लेख्न सकेको छैन । हुन त कति महिलाले यसलाई नेपाली नारीको प्रेरणा गीत पनि भनेका छन् । तर कतिपय केटाहरुले यसलाई अर्थ न बर्थ ठान्नु ले एक संकेत भने गरेको छ नयाँ पुस्ता बिषयक । हुन त लेखकले आफै अर्थ बताउनु हुन्न । स्रोता आफैले आफ्नो सोच र संस्कार र ज्ञान अनुशार अर्थ लाउने हो ।

Post Comment

error: मिल्दैन मिल्दै मिल्दैन